News Business Tayvan Merkez Bankası Faiz Oranları Beklentisi
0

Published :

Tayvan'ın Bu Hafta Faiz Oranlarını Koruması Bekleniyor

Yazar: Investing.com

Yayın Tarihi: 18.03.2024

Tayvan Merkez Bankası'nın Perşembe günü yapacağı üç aylık toplantı öncesinde gösterge iskonto oranını değiştirmeyerek %1,875'te tutması bekleniyor. Bu karar, ankete katılan 26 ekonomistten 25'inin enflasyon endişeleri nedeniyle faiz oranının sabit kalacağını öngören tahminleriyle uyumlu.

Enflasyon Endişeleri ve Faiz Kararı

Merkez Bankası, Başkan Yang Chin-Long liderliğinde geçen hafta, 2024 enflasyon tahminindeki olası yukarı yönlü revizyonlar nedeniyle faiz oranlarının Haziran ayından önce düşürülmesinin olası olmadığının sinyalini verdi. Bu ihtiyatlı duruş, Tayvan'ın tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Şubat ayında %3,08 artarak son 19 ayın zirvesine çıkmasına neden olan tüketici fiyatlarındaki artışa bir yanıt niteliğinde. Enflasyonist baskı kısmen Yeni Ay Yılı kutlamaları sırasında artan gıda maliyetlerine bağlandı. Nisan ayında elektrik fiyatlarına zam yapılma olasılığı enflasyona ilişkin endişeleri artırıyor.

Ekonomik Büyüme ve Tahminler

Merkez Bankası'nın güncellenmiş ekonomik büyüme ve enflasyon tahminleri de önümüzdeki toplantıda yer alacak. Daha önce Aralık ayında kurum, 2024 yılı için gayrisafi yurtiçi hasıla büyüme tahminini, teknoloji talebindeki toparlanmanın da etkisiyle, %3,08 olan önceki tahmine kıyasla hafif bir artışla %3,12'ye yükseltmişti. Tayvan'ın ekonomik büyümesi, dünya genelinde zayıflayan talep ve yüksek enflasyon nedeniyle geçen yıl son 14 yılın en düşük seviyesi olan %1,31'e geriledi.

Faiz İndirimi Beklentisi

Ankete katılan ekonomistler, herhangi bir faiz indiriminin ancak 2025'in ikinci çeyreğinden itibaren başlayacağını öngörüyor ve medyan tahmin %1,75'e düşürülmesini öneriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir.

 • Reactions

  0
  0
  0
  0
  0
  0

  Your email address will not be published. Required fields are marked *