News Business WIRON a WIBOR: Kulisy i Różnice
0
Narodowy Bank Polski

Published :

WIRON a WIBOR: Kulisy i Różnice

Według nieoficjalnych źródeł, choć WIRON już został użyty do oprocentowania udzielonych kredytów, prawdopodobnie nie zastąpi WIBOR-u. Co stoi za tą decyzją? Oto kulisy całego zamieszania.

WIRON vs. WIBOR

WIRON i WIBOR to dwa różne wskaźniki odsetkowe stosowane na polskim rynku finansowym. Oba mają wpływ na oprocentowanie produktów finansowych, ale różnią się istotnie:

 • WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik, który uwzględnia dane dotyczące transakcji depozytowych. Jest stosowany w umowach finansowych, ale jego obecność jest teraz zagrożona.
 • WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) to nowy wskaźnik referencyjny typu RFR (risk-free rate). Bazuje wyłącznie na danych z transakcji jednodniowych O/N (rodzaj krótkoterminowego depozytu zakładanego na jeden dzień).

Problemy z WIRON-em

WIRON jest obecnie pod lupą ze względu na błędy i korekty danych użytych do jego wyliczenia. Niektóre banki już sprzedają kredyty oparte na WIRON-ie, ale wątpliwości wobec tego wskaźnika wynikają z ryzyka prawnego.

Plan działania

WIBOR ma zniknąć z polskiego systemu finansowego do końca 2024 roku, a WIRON ma go zastąpić. Nowy wskaźnik będzie stosowany w umowach finansowych, instrumentach pochodnych i przez fundusze inwestycyjne.

Decyzja w tej sprawie zapadnie wkrótce, a trwają poszukiwania następcy. Banki muszą przygotować się na tę zmianę, a kredytobiorcy powinni śledzić rozwój sytuacji.

 • Reactions

  0
  0
  0
  0
  0
  0

  Your email address will not be published. Required fields are marked *